Wrak F53.15 F53.15

Wrak: F53.15
Nazwa: F53.15
Jednostka: statek handlowy
Okres powstania: XVII wiek
Głębokość zalegania: 10
Odkrycie: 2009
Rozpoczęcie badań: 2010

Animacja modelu 3d


Zdjęcia wraku


Opis stanowiska

Wrak F53.15 to pozostałości statku żaglowego średniej wielkości o długości około 20 metrów, który użytkowano w I połowie XVII wieku. Jednostkę zbudowano z drewna pochodzącego z rejonu Pomorza Gdańskiego. Tonaż (pojemność) statku można szacować na około 60 – 70 łasztów. Statek transportował rudę żelaza (osmund) w sosnowych beczkach oraz sztaby żelazne. Ładunek był prawdopodobnie importowany do Gdańska ze Szwecji a następnie po przetworzeniu w ośrodku gdańskim miał być w całości lub częściowo transportowany dalej do portów zachodnioeuropejskich.

Okoliczności odkrycia

Wrak został odkryty w roku 2009 przez pracowników Wydziału Pomiarów Morskich Urzędu Morskiego w Gdyni.

Przebieg badań

Badania rozpoznawcze obiektu przeprowadzili archeolodzy z NMM w roku 2010 i 2011. W roku 2019 ekipa badawcza NMM dokonała szczegółowej inwentaryzacji stanowiska wykonując model 3D.

Chronologia

Jednostkę zbudowano i użytkowano w I połowie XVII wieku.

Zdjęcia z badań


  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
  • śladami średniowiecznych wraków
  • śladami średniowiecznych wraków
 

Strona "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" (www.wsw.nmm.pl) powstała w ramach projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.