Wrak F53.25

Wrak: F53.25
Nazwa:
Jednostka: żaglowiec
Okres powstania: XIXwiek
Głębokość zalegania: 14
Odkrycie: 2006
Rozpoczęcie badań: 2016

Animacja modelu 3d


Zdjęcia wraku


Opis stanowiska

Wrak F53.25 jest pozostałością części dennej statku żaglowego, zachowaną w postaci dębowej stępki o dł. 8 m, sosnowych i dębowych denników, sosnowych klepek poszycia o gr. 9 cm, klepek szalunku wewnętrznego o gr. 9 cm oraz uszkodzonej, masywnej, wieloelementowej nadstępki o długości ponad 8 m z charakterystycznym gniazdem masztu w postaci dwóch prostokątnych otworów połączonych ze sobą. Elementy konstrukcji wraka łączone są za pomocą kołków drewnianych oraz sporadycznie żelaznych trzpieni. Nie zachowały się rufa ani dziób jednostki.

Okoliczności odkrycia

Wrak został odkryty w maju 2006 roku przez pracowników PRCiP z pogłębiarki „Małż”, pracującej przy pogłębianiu wejścia do portu gdańskiego.

Lokalizacja

W lipcu 2006 wrak został przeniesiony, za pomocą dźwigu pływającego DP15, na nowe, bezpieczne miejsce w rejonie wraka W-6 „Solen” na wysokości klifu w Gdyni Orłowie.

Przebieg badań

Podwodne badania inwentaryzacyjne wraka przeprowadzono w roku 2016.

Chronologia

Jednostkę, której pozostałością jest wrak F53.25, zbudowano w XIX wieku.

Zdjęcia z badań


  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
  • śladami średniowiecznych wraków
  • śladami średniowiecznych wraków
 

Strona "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" (www.wsw.nmm.pl) powstała w ramach projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.